Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přidejte se ke Kloubíku !

Dětské revma není mezi veřejností příliš známou nemocí. Přesto juvenilní chronickou (idiopatickou) artritidou, jak se odborně nazývá, trpí u nás jedno dítě z  tisíce. Co to vlastně je? Nemoc patří do skupiny autoimunitních onemocnění. „Nejedná se o jediné přesně určené onemocnění, ale o skupinu chorob, které mají jako hlavní společný projev zánět kloubu. Postižen může být kterýkoli kloub těla… Vlastní příčina nemoci není dosud plně objasněna. Předpokládá se, že pro její vznik je třeba určité vrozené vnímavosti organismu, která pod vlivem vnějšího prostředí (infekční mikroorganismy, škodliviny) umožní rozvoj nerovnováhy v imunitním systému.“

To je jen velice stručná charakteristika nemoci, s kterou se potýkají malí pacienti a také jejich rodiče. Pro ně je to především nápor na psychiku, odmyslíme-li si nutnost zvládat každodenní cvičení, odbornou rehabilitaci, různá vyšetření, což je časově náročné. Většina rodičů si na začátku prožila dny, týdny, kdy se vyrovnávali s faktem, že jejich dítě onemocnělo touto vážnou chorobou. Každý se s tím musel „poprat“ po svém. Ještě donedávna totiž neexistovala žádná organizace, sdružující rodiny s revmatickými dětmi, kde by si maminky mohly předávat zkušenosti a rady, při shánění nejrůznějších pomůcek apod. Před rokem se na internetu objevil dopis rodičů malého Davida, který rozhýbal „stojaté“ vody. A tak vlastně jejich zásluhou už dnes takový klub existuje.

Poslední víkend v listopadu se v areálu dětské Léčebny dr. L. Filipa v Poděbradech (mimochodem sem jezdí na komplexní lázeňskou léčbu právě i revmatické děti), která byla tak laskavá a poskytla zázemí pro jednání, sešli rodiče a také lékaři z center dětské revmatologie v Praze Na Karlově a v Motole a rozhodli se spojit své síly. Vznikl tedy Klub KLOUBÍK, který bude pracovat jako jeden z mnoha pod Sdružením na pomoc chronicky nemocným dětem. Do vínku si dal pomáhat dětem i rodičům, kteří žijí s  juvenilní chronickou artritidou.

Zakládající členové tímto dávají na vědomí, že Klub KLOUBÍK začal pracovat.


Předsedkyní je paní Zdeňka Rybářová, Dreyerova 612,152 00 Praha 5

tel. 737 365 788.

Členem Klubu se může stát nejen rodina s dítětem, které má artritidu, ale i lidé, kteří mohou a mají zájem pomoci při aktivitách Klubu. V případě zájmu o členství zašlete na výše uvedenou adresu vyplněnou přihlášku, kterou najdete ZDE.